IMG_20151114_004525

Posted by & filed under מתוך שעורי הבישול, מתוך שעורי הבישול, מתוך שעורי הבישול.

אם רק רוצים, אם רק רוצים…

בשיעור מספר אחד למדנו על המחויבות שלנו כמארחים לדאוג לשלום ולהרגשה טובה אצל האורח גם בסיום הארוחה ולוודא שיהיה לו טעם של עוד.

ההתייחסות החשובה ביותר למנות אחרונות היא להכין אותם מחומרים טריים ולהכינם כמה שיותר קרוב לזמן ההגשה, במתוקים ולא רק במתוקים מרגישים היטב את הטריות גם במרקם וגם בריח.

מה שעוד חשוב הוא צורת ההגשה, שמצד אחד תהיה מושקעת במחשבה ומצד שני תהיה פשוטה להכנה, שם המשחק הוא “הכנות מוקדמות מושלמות”.

מנה אחרונה מושלמת היא קודם כל קטנה ובעלת צבעים ומרקמים שונים שחשוב שישתלבו מצד אחד אך ידגישו את המרכיב העיקרי שרובו מסתכם בדרך כלל בשוקולד, לא חייב אך רוב האנשים שאני מכיר מכורים ומפנטזים על מנה אחרונה רווית שוקולד ועם אפשר הרבה ועם תוספות של עוד שוקולד בכל מיני צורות.

חשוב שהמנה תהיה בעיקרה מהמרכיב העיקרי וקישוט שידגיש את האופי של אותו מרכיב עיקרי, לדוגמא: אם מגישים מוס שוקולד עם קישוט של אגוזים כל שהם חשוב שהאגוזים לא יהיו בכמות שתורגש יותר מהמוס עצמו וזאת ניתן לבדוק על ידי ניסוי ותהייה כמובן.

ככל שהמנות האחרונות יהיו קטנות יותר כך האורחים יואכלו מהם פחות ובסוף הארוחה ירגישו טוב יותר.

מהר מאד מגלים כשמכינים מנות קטנות שבאותו מתכון ישן יוצאים המון עוגות קטנות ומרגישים צורך וזה מצוין להקטין את הכמות כבר בהכנה.

כדי ליהנות בהכנת מנות מתוקות ובעיקר להצליח איתם צריך ציוד איכותי ומתאים לסגנון שאתם מעדיפים.

להלן רשימה קצרה אך חיונית להתחלה:

סכין, קרש חיתוך, משקל דיגיטאלי, מטרפה, קערות נירוסטה בגדלים שונים, סיר קלחת איכותי שכל מבנהו בנוי משכבה עבה ומשקלו כבד במיוחד (ויש כאלה כמעט בכל חנות לכלי בית ), כד מידה, כוסות מידה מנירוסטה, כפות מידה, תנור טוב, מיקסר (7 ליטר), לקקן איכותי גמיש וקשה בו זמנית, שקי זילוף חד פעמיים גדולים, תבניות אפייה שטוחות (ללא דפנות), בלנדר יד + מקציף +קוצץ נפרד של בראון W600, פלטה למריחת קרמים ומילויים, מערוך, הרבה נייר אפיה…

אם תבחרו לא להשתמש בקומץ הכלים שהמלצתי לשימוש, הכנה פשוטה תהפוך לפרויקט מאתגר שיצריך הרבה כישורי אלתור לא מוצלחים וכמובן פשוט לא תיהנו שזה לא מה שאני מאחל לכם.

חשוב לי לציין שהרבה מתוק זה מזיק וגורם להרגשה לא נעימה אך מנה אחרונה שמוגשת במידה הנכונה הופכת להיות מזינה וסיומת מרהיבה לארוחה טובה.

כלל פשוט וחשוב מאד הוא:

                                       בבית לא מכינים מתוקים כדי לא לאכול אותם

מתוקים תעשייתיים זה מחוץ לתחום (תכבדו אתכם בדבר האמיתי ולא במלאכת העבודה בעניים שמוכרים לכם בשקל או בהרבה יותר)

חשוב לדעת שמה שיותר חשוב מדיוק בחומרים זו הגישה הסובלנית והמודעות לאופי החומרים או לאופי השילובים שבאים יחד כדי ליצור מוצר סופי.

 

ביצים טריות, חמאה טרייה , שמנת מתוקה שמנה, שוקולד וסוכר הם הבסיס כמעט לכל המנות האחרונות, אך שימוש לא נכון בכמות יחסית שגויה והכנה לא נכונה תהרוס את מה שמרכיבי היסוד הנהדרים האלה יכולים לחולל לכל חובב מתוקים מושבע .

מצד שני “טעות” בצורת ההכנה או בכמויות יצרו מנה אחרונה חדשה שלפעמים תעלה ביכולתה לענג את החיך ולגרום לסיפוק מושלם רגעי כמובן עד הביס השני והשלישי וזהו. כדי שיהיה טעם של עוד (זוכרים).

 

מתוק כמנה אחרונה יהיה מושלם אם תשתמשו בכלים ובמוצרים האיכותיים ביותר והטריים ביותר אך שימוש נאות ומוקפד בתכנון ובסובלנות בהכנה יהיו חשובים יותר כדי ליהנות גם בהכנה וגם כדי ליצור תשבחות.

 

לסיכום :

עוגות פשוטות – OUT מנות אחרונות קטנות, מורכבות ומרהיבות – IN

 

בהצלחה

נ.ב

 

הגשה של מנה אחרונה יכולה להיות מכת נוק אווט לסיום הארוחה וזה לא דבר טוב אם אתם אוהבים את האורחים שלכם.